DNS چیست و چگونه کار میکند؟


برای اینکه یک دامنه بتواند به وب سایت اشاره کند، ابتدا باید در DNS Server اضافه شود. اما کار DNS Server چیست ؟

DNS سرور، یک دیتابیس بزرگ شامل مجموعه‌ای از دامین ها و IP های مرتبط است. معمولا DNS سرور های زیادی در سازمان ها و شرکت‌ های هاستینگ وجود دارد که با یکدیگر در ارتباط هستند.

کار DNS، تبدیل دامنه هایی مانند Google.com به IP است. در این روش یافتن رایانه ها بر روی شبکه، از طریق IP انجام می‌شود.

هر دامنه یک یا چند سرور دارد که درخواست هایش را بررسی می‌کند.

مسئولیت مدیریت رکور های پایگاه داده DNS نیز بر عهده فرد، گروه یا یک نرم افزار است. پاسخ‌گویی به این درخواست ها نیز باید همزمان با به‌روز رسانی اطلاعات پایگاه داده و طبق تغییرات دامنه ها و یا بر اساس ثبت دامنه های جدید انجام شود. بنابراین می‌توان گفت، DNS، یک بانک اطلاعاتی توزیع شده است.

DNS چیست و چگونه کار میکند؟

DNS چیست و چگونه کار میکند؟

مراحل کار DNS چیست ؟

مرحله اول : درخواست اطلاعات

ابتدا شما نام دامنه را در مرورگر کامپیوتر خود وارد می‌کنید، اولین جایی که کامپیوتر شما در آن جستجو می‌کند، حافظه Cache یا حافظه نهان است.

این Cache حاوی اطلاعات از آخرین وب سایت‌هایی است که از آن‌ها بازدید کرده‌اید.

اگر سیستم شما نتواند پاسخ خود را در کش محلی پیدا کند، یک جستجوی DNS برای یافتن جواب اجرا می‌شود. DNS، در اینجا مانند یک واسطه عمل می‌کند.

مرحله دوم : پرسش از سرور های DNS بازگشتی

در صورتی که اطلاعات در حافظه محلی ذخیره نشده باشد، کامپیوتر شما سرور های DNS بازگشتی را جستجو می‌کند.

آن ها به جای شما جستجوی DNS، را انجام می‌دهند. سرور های پاسخ دهنده دارای حافظه کش مخصوص به خود هستند. بنابراین فرایند جستجو در اینجا به پایان می‌رسد و اطلاعات به کاربر بازگردانده می‌شود.

مرحله سوم : پرسش از سرور های نام اصلی

اگر سرور ها نتوانند پاسخ شما را پیدا کنند، سرور ها نام اصلی را جستجو می‌کنند. Name Server ( سرور نام ) به سوالات ( Query ) در مورد نام دامنه پاسخ می‌دهد.

ابتدا باید به این نکته توجه کرد که سرور ها نام اصلی، پاسخ سوالات را نمی‌دانند اما می‌توانند جستجو را به سمت کسی هدایت کنند که می‌داند کجا می‌توان جواب سوالات را پیدا کرد.

مرحله چهارم : پرسش از سرور های TLD

سرور های TLD به قسمت اول درخواست ما نگاه می‌کنند. آن ها از سمت راست دامنه به سمت چپ شروع به خواندن کرده و جستجوی ما را به سمت سرور های نام پسوند دامنه سطح اول ( TLD ) هدایت می‌کنند.

هر دامنه سطح اول ( TLD ) مانند Com.،.org و us. مجموعه‌ای از سرور های نام مخصوص به خود را دارند که مانند یک مسئول پذیرش برای هر TLD عمل می‌کند.

هرچند که این سرور ها اطلاعات مورد نیاز ما را ندارند، اما به طور مستقیم ما را به سرورهای حاوی اطلاعات ارجاع می‌دهند.

مرحله پنجم : پرسش از سرور های DNS معتبر

سرور های نام TLD بخش بعدی درخواست ما را نگاه می‌کنند و جستجوی ما را به طور مستقیم به سرور های نام مربوط به این دامنه خاص هدایت می‌کنند.

این سرور ها در مورد اطلاعات هر دامنه خاص مسئول هستند و در رکورد های DNS ذخیره می‌شوند.

سرور های معتبر DNS، سوابق مربوط به نام دامنه لازم برای وضوح DNS، را نگه می‌دارند.

این سوابق معمولا در یک پرونده توسط مالک دامنه یا یک مدیر فنی نگهداری می شود.

مرحله ششم : بازیابی رکورد Record Retrieval

Name Server های پاسخ دهنده، A Record مربوط به دامنه را از سرور های نام معتبر می‌پرسند و این رکورد را در حافظه Cache (کش) محلی ذخیره می‌کنند.

اگر شخصی رکورد هاست این سایت را درخواست کند، سرور های نام بازگشتی پاسخ او را دارند و دیگر نیازی به اجرای فرایند جستجو نیست.

همه رکوردها دارای مقداری به نام Time-To-Live یا TTL هستند که مانند تاریخ انقضا عمل می‌کند. پس از مدتی سرور های نام بازگشتی باید نسخه جدیدی از این رکورد ها را درخواست کنند تا مطمئن شوند تاریخ مصرف آن ها تمام نشده است.

مرحله هفتم : دریافت پاسخ

سرور بازگشتی، A Record را در حالی که پاسخ در آن قرار دارد، به کامپیوتر شما بازمی‌گرداند.

کامپیوتر شما رکورد خود را در حافظه کش ذخیره می‌کند و آدرس IP را از رکورد می‌خواند. سپس این اطلاعات را به مرورگر منتقل می‌کند.

در ادامه مرورگر یک اتصال به وب سرور ایجاد کرده و شروع به دریافت اطلاعات وب سایت می‌کند. به این ترتیب این فرایند به پایان می‌رسد.